2030′ a kadar hedef, toplumsal cinsiyet eşitliği!

Dünya Kadınlar Günü, kaydedilen ilerlemeyi yansıtmanın, değişim çağrısı yapmanın, ülkelerin ve toplulukların tarihinde olağanüstü bir rol oynayan kadınların cesaret ve kararlılık eylemlerini kutlamanın günüdür.

Dünya benzeri görülmemiş ilerlemeler kaydetti, ancak hiçbir ülke cinsiyet eşitliğine tam anlamıyla erişemedi. Bu konuda en önemli gösterge; yasal kısıtlamalar dolayısıyla 2.7 milyar kadının erkeklerle aynı iş seçimi engellendi. 2019 itibariyle parlamenterlerin %25’inden azı kadın ve üç kadından biri hala cinsiyete dayalı şiddet yaşamaktadır.

Oluşan bazı ilerlemelere rağmen, dünyada gerçek değişimin kadın ve kız çocuklarının çoğunluğu için hala yavaş olduğu yönünde küresel fikir birliği mevcuttur. Günümüzde tek bir ülke dahi toplumsal cinsiyet eşitliğini sağladığını iddia edememektedir. Hukuki ve kültürel temelde birçok bariyer maalesef değişmemiştir. Kadınlar değersiz olmaya, meslektaşlarına göre daha fazla çalışıp daha az kazanmaya devam etmekte ve her türlü mesleği yapma hakkına sahip görülmemektedirler. Ayrıca evde ve/veya kamusal alanlarda birden çok şiddet türüne maruz kalmaktadırlar.

Tüm bunlar ışığında 2020 yılı, toplumsal cinsiyet eşitliğini ve tüm kadın ve kız çocuklarının insani haklarını elde etmek için küresel eylemi harekete geçirmek için bir fırsatı temsil etmektedir.

PAylaş

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on skype
Share on whatsapp
Share on email