Avrupa, 2050 yılına kadar dünyanın ilk iklim-nötr kıtası olmak için yol haritasını tanıttı

Geçen hafta, Avrupa Komisyonu, Avrupa’nın ilk karbon-nötr kıta olması için yeni bir yasal yol haritası sundu.

“Avrupa Yeşil Anlaşması” olarak adlandırılan politikada, hazırlanan paket, Ocak ayında 28 üye ülkenin temsilcileri tarafından tartışmaya ve onaya tabi tutulacak. Onaylanırsa, yeni yasalar 2021 yılı gibi yakın bir zamanda uygulanmaya başlanabilir.

Avrupa Yeşil Anlaşması, iklim krizini önleyen, biyolojik çeşitlilik kaybını ve kirliliği azaltan döngüsel bir ekonomiye geçerek kaynakların verimli kullanımını artırmak için eylemler içeren bir yol haritası sunmakta. Özellikle ulaşım, enerji, tarım, inşaat ve çelik, çimento, BİT, tekstil ve kimyasallar gibi sektörleri kapsamaktadır.

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, “Avrupa Yeşil Anlaşması yeni büyüme stratejimizdir. Daha sağlıklı yaşamak ve işlerimizi yenilikçi hale getirmek için yaşama, çalışma, üretim ve tüketim tarzımızı nasıl dönüştüreceğimizi gösteriyor” diyor.

Avrupa Yeşil Anlaşması’nın hedeflerine ulaşmanın, önemli yatırımlar gerektireceği belirtiliyor. The New York Times’a göre, anlaşma, kıtanın fosil yakıta en çok bağımlı ülkelerinden bazılarının milyarlarca avro değerinde yatırımla iklim dostu altyapıya geçmelerini teşvik etmek için tasarlandı.

Komisyon, 2020’nin başlarında yatırım ihtiyaçlarını karşılamaya yardımcı olacak bir yatırım planı sunacak. AB’nin uzun vadeli bütçesinin en az %25’i iklim eylemine adanmış olmalı ve Avrupa’nın iklim bankası olan Avrupa Yatırım Bankası daha fazla destek sağlayacağı belirtilmektedir. Özel sektörün yeşil geçişin finansmanına katkıda bulunabilmesi için Komisyon gelecek yıl bir finansman stratejisi sunmayı planlamaktadır.

Tüm üye devletler sürdürülebilirliğe doğru bu kadar güçlü bir değişim geçirmeye hazır olmadığından, paket aynı zamanda ağırlıklı olarak karbon salımı yoğun faaliyetlere dayanan bölgeleri desteklemek için bir girişim başlatacak. Ayrıca, yeni sektörlerde yeniden satış programlarına ve istihdam fırsatlarına erişim sağlayarak geçişe en savunmasız vatandaşları da destekleyecek.

Mart 2020’de Komisyon, vatandaşlara yeni eylemler tasarlama, bilgi paylaşma, faaliyetleri başlatma ve başkalarının takip edebileceği çözümler sunma konusunda bir yol göstermek için bir “İklim Paktı” başlatacak.

AB vatandaşlarının büyük bir çoğunluğu(% 95) çevreyi korumanın önemli olduğunu düşünmektedir. 10 AB vatandaşından yaklaşık 8’i (% 77) çevrenin korunmasının ekonomik büyümeyi artırabileceğini belirtmektedir.

“İklim ve çevre acil durumlarındayız. Avrupa Yeşil Anlaşması, ekonomik modelimizi dönüştürerek halkımızın sağlığını ve refahını iyileştirmek için bir fırsat ”diyor Komisyon Genel Müdür Yardımcısı Frans Timmermans.

Timmermans, “Planımız emisyonları nasıl azaltacağımızı, doğal çevremizin sağlığını nasıl iyileştireceğimizi, vahşi yaşamımızı nasıl koruyacağımızı, nasıl yeni ekonomik fırsatlar yaratacağımızı ve vatandaşlarımızın yaşam kalitesini nasıl iyileştireceğimizi ortaya koyuyor. Hepimizin önemli bir rolü var ve her endüstri ve ülke bu dönüşümün bir parçası olacak. Dahası, sorumluluğumuz bu geçişin adil bir geçiş olduğundan ve Avrupa Yeşil Anlaşması’nı uygularken kimsenin geride kalmamasını sağlamak” diyor.

https://www.goodnewsnetwork.org/eu-presents-road-map-to-becoming-first-climate-neutral-continent/

PAylaş

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on skype
Share on whatsapp
Share on email