Avustralya’da ucuz, yazdırılabilir güneş panelleri piyasaya sunuldu

Avustralya’da ucuz ve yeni bir güneş enerji paneli piyasaya sürüldü ve bu yenilenebilir enerji için çığır açan yeni bir teknoloji için bir işareti olabilir.

Profesör Paul Dastoor, geleneksel yazıcılar kullanılarak basılabilen organik güneş panelleri oluşturdu.

Bir milimetreden ince plastik tabakalara basılan elektronik mürekkepler kullanılarak, paneller metrekare başına 10 dolardan daha az maliyete üretilebiliyor ve birkaç kişi tarafından tek bir iş günü içinde kurulabiliyor.

Newcastle Üniversitesi profesörü panelleri Mayıs 2017’de geliştirdiğinden beri, Avustralya’daki bir palet onarım tesisinde 6 aylık bir pilot kurulum ile test ediliyorlar.

Binadaki 200 metrekarelik kurulum Avustralya’da teknolojinin ilk ticari uygulaması. Pilot kurulumda verimli olduğu kanıtlanırsa, bu teknolojinin önümüzdeki birkaç yıl içinde daha yaygın olarak kullanılabileceği belirtiliyor.

The Guardian’a göre, bu kadar ucuz ve kurulumu kolay bir malzemenin geliştirilmesi, enerji hesaplarına kaydolmayı yeni bir telefon planına kaydolmak kadar kolay hale getirebilir.

Dastoor, bu teknolojinin, Avustralya’da hatta dünyada ilk baskılı güneş enerjisi teknolojisi üretimi olduğunu söylüyor. Ayrıca bu teknolojinin yenilenebilir enerji kaynaklarının benimsenmesine yönlendiren özel girişim örneği olduğunu belirtiyor.

Dastoor, “Basılı güneş pillerinin teknoloji hazırlık ağacının tepesinde bulunuyor” diyor. Teknoloji geliştirme alanında, çözümlerin ne kadar geliştiğini belirlemek için NASA’nın geliştirdiği Teknoloji Hazırlık Seviyesi “ TRL ”sisteminde, (1 en düşük ve 9 en yüksek) bu teknolojinin, 8 TRL olarak derecelendirildiği vurgulanıyor.

https://www.goodnewsnetwork.org/in-world-first-ultra-cheap-printable-solar-panels-are-launched-in-australia/

PAylaş

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on skype
Share on whatsapp
Share on email