Böcekler gelecekte yaşanabilecek gıda sorunlarının çözümü olabilir mi?

Dünya’nın kaynakları yiyecek için yetiştirdiğimiz hayvanları beslemek için tükeniyor. İnsan nüfusu arttıkça, yeme alışkanlıklarımızın bir bölümünü böcekler mi oluşturmalı?

2050 yılına kadar gezegenimizde dokuz milyar insan olacağı varsayılıyor. Düşük ve orta gelirli ülkelerde, ekonomiler büyüdükçe hayvansal ürünlere olan talep keskin bir şekilde artmakta; önümüzdeki birkaç on yıl içinde, milyarlarca insan için yeterli proteinin nasıl üretileceğini bulmamız gerekecek. Mevcut sistemimizi basitçe artırmanın gerçekçi bir çözüm olmadığı vurgulanıyor. Küresel hayvancılık endüstrisi zaten çevreye büyük zarar veriyor. Toprak ve suya sızan atıklar ve ilaçlar güçlü birer kirleticidir. Ayrıca uçaklar, trenler ve otomobillerden daha fazla sera gazı yaymaktadırlar.

İnsan ihtiyaçları için gittikçe daha fazla protein gereksinimi oluşuyor. Ancak toprak ve su kaynaklarımız, herkesi besleyecek kadar sığır eti, domuz eti ve tavuk yetiştirmek için artan bir baskı altında. Cevap ayaklarımızın etrafında dolanıyor olabilir: böcekler.

Böcek yemek insanoğlu için oldukça eskidir, yaklaşık iki milyar insanın zaten diyetinin en azından bir kısmını onlar oluşturuyor. Ancak modern toplumlarda, böcekler çoğu zaman kaçınılması gereken varlıklar olarak görünüyor. Uluslar zenginleştikçe, geleneksel mutfak, fast food gibi mutfak türlerine evirildi ancak, yemek kurdu ve çekirge gibi böceklerdeki değerli besin öğeleri göz ardı edildi.

Sarı ceketli yaban arısı larvaları Japonya’da popülerdir, Malavi’de ağustos böcekleri değerlidir ve Tayland’da dokumacı karıncalar insanların favorisidir. Birçok Afrika ülkesinde en sevilen yiyeceklerden olan termitler, kızartılabilir, füme edilebilir, buğulanabilir, güneşte kurutulabilir veya toz haline getirilebilir. Yenilebilir böcek türlerinin listesi şu anda 1.900 civarındadır ve büyümektedir.

Ancak internete bağlı bir çağda, böcek proteini üretim bilimi hakkında bilgi daha da yaygınlaştı. California Silikon Vadisi’ndeki Tiny Farms’ın kurucu ortağı Andrew Brentano, yenilebilir böcekleri geleceğin önemli bir gıda kaynağı haline getirme konusunda artan bir dikkat olduğuna inanıyor.

Bu özellikle gelişmekte olan ülkeler için yararlı olabilir, ancak Brentano, zengin ülkelerin de bu alternatif protein kaynağından faydalanabileceğini söylüyor çünkü böceklerin nüfus yoğunluğunun yüksek olduğu şehirde bile nispeten küçük bir alanda yetiştirilebileceğini belirtiyor.

https://www.bbc.com/future/article/20141014-time-to-put-bugs-on-the-menu

https://www.bbc.com/future/article/20140710-time-to-put-insects-on-the-menu

PAylaş

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on skype
Share on whatsapp
Share on email