PET yiyen bakterilen, plastik atıklara karşı bir çözüm olabilir mi?

İnsanlar her yıl 300 milyon ton yeni plastik üretiyor ve tüm çabalarımıza rağmen, yüzde 10’undan daha azı geri dönüştürülüyor. Tüm bu atıklarla baş etmenin daha iyi bir yolu var mı?

Morgan Vague, mikrobiyolog Jay Mellies ile birlikte, plastik yemeye beklenmedik bir şekilde kabiliyet kazanmış olan bakteri araştırmalarının artan kirlilik sorununun çözümüne yardımcı olabileceğini söylüyorlar.

Vague laboratuvarda izole ettiği ve yetiştirdiği üç bakteri türünün, en yaygın bulunan kirleticilerden biri olan polietilen tereftalatı tüketmeye başladığını gözlemledi. Genel olarak PET olarak bilinen polietilen tereftalatlar, plastik şişelerden giysilere ve gıda ambalajlarına kadar birçok tüketim malı içerisinde bulunuyor. Materyalin çevrede çözünmesi on yıllar alıyor ve özellikle bazı çöp yığınlarının büyük oranlara ulaştığı okyanusta, dünya çapındaki kirlenmeye önemli bir katkıda bulunuyor. Mellies, izole edilen bakterinin doğal olarak meydana geldiğine dikkat çekiyor. Ayrıca, laboratuvar dışında kirletici maddeleri yemeye başlamak için kullanılmadan önce birçok araştırma yapılması gerektiğini belirtiyor.

PAylaş

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on skype
Share on whatsapp
Share on email