Cep telefonu geri dönüşümü goril popülasyonunu nasıl kurtarır?

Yeni bir çalışma, cep telefonu geri dönüşümü ile goril popülasyonunun azalması arasındaki ilişkiyi değerlendirdi.
Çalışmanın başyazarı Dr. Carla Litchfield, altın ve koltan gibi çatışma oluşturan cep telefonu hammaddelerinin, geri dönüşüm ile geri kazanılabileceğini söylüyor, bu da bu madenler için goril habitatlarının tahrip edilmesinin önlenebileceği anlamına geliyor. Makalede, Kongo Demokratik Cumhuriyeti’ndeki goril popülasyonundaki çarpıcı düşüşün, insanların eski cep telefonlarını geri dönüştürme konusundaki isteksizliğiyle ilişkilendirilebileceği öne sürülüyor.

Cep telefonu geri dönüşümünden altın kazanımı
Litchfield aynı zamanda Güney Avustralya Üniversitesi Koruma Psikoloğu ve Büyük Maymun uzmanıdır. “Ortalama olarak geri dönüştürülen her 30-40 cep telefonu için bir gram altın geri kazanılabilir. Cep telefonu satışları ve bazı akıllı telefonların altın içeriği artıyor ancak 2030 yılına kadar doğal altın kaynaklarının tükenmesi bekleniyor” diyor.

Büyük tehlike altında olan: Grauer Gorilleri
Demokratik Kongo Cumhuriyeti’ndeki Grauer gorilleri üzerinde yapılan son nüfus tahmini %73-93 oranında çarpıcı bir düşüş gözlemleniyor ve doğadaki sayıları şu an 4000’den daha az. “İstifleme büyük bir sorundur çünkü değerli metaller döngüsel ekonomiye dahil olmadığından bu metaller için vahşi alanlarda madencilik yapma ihtiyacı yaratmaktadır” diye ekliyor.

Primatolog Dr. Jane Goodall, 2009 yılında Melbourne Hayvanat Bahçesi’nde, Demokratik Kongo Cumhuriyeti’ndeki goriller için cep telefonu geri dönüşümünün önemi hakkında eğitim vermek için ulusal çapta mobil telefon geri dönüşüm kampanyasını başlattı. 2014’e kadar, Victoria’daki hayvanat bahçesi ziyaretçileri geri dönüşüm için 115.000’den fazla eski cep telefonu bağışladı.

Dr. Litchfield “Bu sayı okyanusta bir damla gibi görünebilir (bir milyar eski telefonun sadece yüzde 0,01’ini temsil ediyor) ancak altı milyon kişilik bir durum bağlamında sonuca baktığınızda, etkileyici. Umuyoruz ki bu kampanya küresel olarak yayılabilir ve gerçek bir fark yaratabiliriz” diyor.

How mobile phone recycling saves gorilla populations

PAylaş

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on skype
Share on whatsapp
Share on email