Dünya enerji sektöründen kaynaklanan karbon emisyonlarının 2019’da %2 düştüğü bildirildi

Çevre kuruluşu Ember’in yeni raporuna göre, CO2 emisyonlarındaki tarihsel düşüş büyük ölçüde Avrupa ve ABD’nin kömürden uzaklaşması nedeniyle gerçekleşti ve bu da kömür yakıtlı enerji üretiminde küresel olarak %3’lük bir düşüşe neden oldu.

Avrupa’da kömür kullanımı %24 azalırken, ABD’de %16 azaldı. Bu, Avrupa’nın kömür kullanımını 2007’den bu yana neredeyse %43 oranında azalttığı anlamına geliyor.

Ember Elektrik Analisti Dave Jones, “Kömür ve enerji sektörü emisyonlarının küresel düşüşü iklim için iyi bir haber ancak hükümetler elektrik geçişini önemli ölçüde hızlandırmak zorundalar. Kömürden gaza geçmek sadece bir fosil yakıtı diğeriyle değiştirmek anlamına geliyor. Kömür üretimini sonlandırmanın en ucuz ve en hızlı yolu, rüzgar ve güneş enerjisinin hızla yayılmasına destek olmaktır” diyor.

Rapora göre, rüzgar ve güneş enerjisi üretimi 2019’da %15 arttı ve dünya elektriğinin %8’ini buradan karşıladı. Paris iklim anlaşmasıyla uyumlu olmak için her yıl rüzgar ve güneş enerjisi üretiminde %15 büyüme oranına ihtiyaç vardır. Bu orana 2019’da ulaşılmıştır ve yenilenebilir enerjinin düşük fiyatlı olması uzun vadeli uygulanabilirlik konusunda umut vadetmektedir. Ancak, hacim büyüdükçe bu yüksek büyüme oranını korumak için dünyanın tüm bölgelerinden uyumlu bir çaba gerektireceği belirtilmektedir.

Rapor, geçtiğimiz ay Uluslararası Enerji Ajansı tarafından yayınlanan ve küresel CO2 emisyonlarının 2019’da yenilenebilir güç kaynaklarındaki artışı ve enerji için kömür kullanımındaki düşüş sayesinde beklentileri nasıl karşıladığını açıklayan araştırmalarla benzer sonuçları içeriyor.

ABD, ülke bazında en büyük emisyon düşüşünü 140 milyon ton (%2,9) olarak kaydetmiştir, buna ek olarak 2000 yılından bu yana emisyonlarını neredeyse 1 gigaton düşürmüştür.

Avrupa Birliği’ndeki emisyonlar, 2019 yılında enerji sektöründeki düşüşler nedeniyle 160 milyon ton (%5) düşmüştür. Doğal gaz ilk kez kömürden daha fazla elektrik üretmiştir, rüzgar enerjisi kaynaklı elektrik üretimi neredeyse kömür kaynaklı elektrik üretimini yakalamıştır.

PAylaş

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on skype
Share on whatsapp
Share on email