Dünyanın İlk Elektrikli Ticari Uçağı Kanada’daki Test Uçuşunu Başarıyla Tamamladı

15 dakikalık açılış uçuşu, Kuzey Amerika’nın en büyük deniz uçağı havayolu şirketi Harbor Air ve elektrikli havacılığa güç veren MagniX tarafından sağlandı.
750 beygir gücünde (560 kW) Magni500 itici sistemi ile büyütülen, altı yolcu kapasiteli DHC-2 Havilland Beaver ePlane’nin başarılı uçuşu, Richmond’taki Harbor Air Seaplanes terminalindeki Fraser Nehri’nde gerçekleşti.
Harbour Air CEO’su ve tarihi uçuşu için uçağa pilotluk yapan kurucu Greg McDougall, yolculuğun havacılıkta üçüncü çağın başlangıcını ifade ettiğini söyledi: elektrik çağı.
Harbor Air Seaplanes CEO’su ve kurucusu Greg McDougall “Harbor Air’in havacılık ve deniz uçağı endüstrisindeki güvenliği ve yeniliği yeniden tanımlamadaki liderlik rolüyle inanılmaz gurur duyuyorum. Kanada uzun zamandır havacılık tarihinde ikonik bir rol üstlendi ve bu inanılmaz dünyada ilk dönüm noktasının bir parçası olmak hepimizin gerçekten gurur duyabileceği bir şey” diyor.
Bu yılın başlarında Harbor Air, MagniX ile ortaklığını ve şirketin dünyanın ilk tamamen elektrikli ticari deniz uçağı filosunu inşa etme niyetini açıklamıştı. Haziran 2019’da Paris Air Show’da tanıtılan Magni500, uçaklara güç sağlamak için temiz ve verimli bir yol sağlayan yüksek güç yoğunluklu bir elektrikli itici sistemidir.
“Aralık 1903’te Wright Kardeşler, motorlu bir uçağın ilk uçuşuyla yeni bir ulaşım dönemi (havacılık) başlattı. Bugün, 116 yıl sonra, tamamen elektrikle çalışan ticari bir uçağın ilk uçuşuyla, havacılığın elektrikli çağını başlattık ”diyor magniX CEO’su Roei Ganzarski. “Ulaşım endüstrisi ve özellikle 1930’ların sonlarından bu yana durgun olan havacılık sektörü, büyük bir gelişme için olgunlaşmış durumda. Şimdi düşük maliyetli, çevre dostu, ticari elektrikli hava yolculuğunun çok yakın gelecekte bir gerçekleşeceğini kanıtlıyoruz” diyor.
MagniX ve Harbour Air şimdi sevk sistemi ve uçakların güçlendirilmesi için sertifikasyon ve onay sürecine başlayacak. Sertifika tamamlandıktan sonra, filonun geri kalanı MagniX’in tamamen elektrikli itici teknolojisi ile büyütülebilir.

Kaynak: https://www.goodnewsnetwork.org/worlds-first-commercial-electric-airplane-completes-test-flight/

PAylaş

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on skype
Share on whatsapp
Share on email