İşlenmiş gıdaları geliştirmemiz gerekiyor

Hem tatmin edici hem de lezzetli bir yandan da fiziksel ihtiyaçlarımıza uygun ve iyi uyarlanmış yemekler yaratabilir miyiz?

“İşlenmiş gıdaların kötü bir ünü vardır: besin öğeleri olarak zayıftırlar ve şeker, yağ ve tuz yüklüdürler. Ancak sağlıksız olmak zorunda değillerdir” diyor mühendislik dergisi IEEE Spectrum’un Genel Yayın Yönetmeni Zorpette. İnsan popülasyonu arttıkça ve iklim krizinin etkileri artmaya başladığında, protein eksiklikleri ile karşılaşacağız, bu yüzden bunu gerçekleştirmek ve bunu ele almak için işlenmiş gıdaların nasıl kullanılacağını araştırmak önemlidir diye ekliyor Zorpette.

Etin çok büyük bir ekolojik ayak izi vardır, o zaman alternatifler neler olabilir? Zorpette, bitkisel proteine ​​dayanan et analogları konusunda özellikle iyimser. Önemli bir gelişme olarak, yüksek nemli et analogları HMMA’lar bir çözüm olabilir. Lezzetin tam olarak gerçek ete benzemediğini düşünmesine rağmen, doku olarak pişmiş tavuğa benzediklerini belirtmekte. Bu nedenle, hafif bir sos ile tavukgöğsüne benzer bir tada ulaşılabileceğini belirtmektedir ancak gerçek et kullanılarak yapılan soslu tavuğun tadını bilen yetişkinler için ikame etkisi yaratması konusunda şüpheleri varken, çocukların ve gençlerin bu ikamelerle büyüyüp bunlara alışmasının umut verici bir olasılık olduğunu vurgulamaktadır.

Zorpette, hepimizin tam genetik dizilimimizi bildiğimiz bir zaman gelecek ve doktorlar bir kişinin beslenme ihtiyaçlarını bu bilgileri kullanarak oluşturabileceklerini belirtiyor. İnsanların faaliyetlerini giyilebilir teknoloji ile ölçebiliriz. Bu nedenle, tüm bu bilgilerin bireylerin optimum beslenme ihtiyaçlarını anlamalarına yardımcı olan bir uygulamayla veya cihazla beslenme alışkanlıklarının geliştiği bir dünya öngörmek çok zor değildir. Evde bu yiyeceği yapabilen 3D makinelerimiz bile olabilir diyor.

https://www.bbc.com/future/article/20140508-we-must-rethink-processed-food

PAylaş

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on skype
Share on whatsapp
Share on email