Kanadalı bir şirket, kentin geri dönüştürülebilir plastiklerinin % 80’ini topluyor ve tamamını keresteye dönüştürüyor!

Kanadalı bir şirket, kentin geri dönüştürülebilir plastiklerinin % 80’ini topluyor ve tamamını keresteye dönüştürüyor!

Halifax, Nova Scotia’da toplanan plastiklerin yaklaşık %80’i artık Goodwood Plastic Products Ltd tarafından işlenmekte, böylece yapı taşlarına dönüştürülebilmektedir.
Plastik kereste, ahşap kereste ile aynı şekilde delinebiliyor, çivilenebiliyor, yapıştırılabiliyor ve işlenebiliyor ancak bunu bozulmalar, çatlamalar olmadan yapıyor.

Belediye plastiklerin %20’sinin diğer geri dönüşüm pazarlarına gönderildiği bildiriliyor, ancak Halifax Katı Atık Bölümü Müdürü Andrew Philopoulos, eyalet yasa koyucularının Goodwood’un girişimi için minnettar olduğunu söylüyor.
CBC’nin Information Morning’e verdiği demeçte, “Nova Scotia’da bu yerel şirketin bu malzemeleri aldığı için çok şanslıyız. Onlarsız, topladığımız birçok plastik ambalaj için bir pazar bulmakta zorlanacağımızı düşünüyorum” diyor.

Goodwood, ülkenin yerel çöplüklerden kurtarılan plastiklerden yapılmış ilk otoparklarından birini oluşturmak için Sobeys Grocery ile ortaklık kurdukları geçen aralık ayında kendilerini tanıtmış oldu.
Goodwood’un kullandığı geri dönüştürülmüş plastiğin büyük kısmı tek kullanımlık torbalardan gelse de, gıda kavanozlarını ve diğer yaygın tüketici ambalajlarını da işliyorlar.

Şimdiye kadar CBC, kerestenin piknik masaları ve park banklarından korkuluk yapılarına kadar birçok ürünün hammaddesi olarak kullanıldığını belirtiyor. Goodwood başkan yardımcısı Mike Chassie, iş modellerinin diğer bölgelerde benzer girişimler başlatmak için ilham kaynağı olabileceğini umduğunu belirtiyor. “Bu işi, bilgi ve becerilerimizi dışa aktarabilir ve başka yerlere götürebiliriz. Tüketici sonrası plastik çöp olmuyor, bu yüzden ona yeni bir hayat vermenin yollarını bulmaya devam etmeliyiz, böylece atıklar kaynak haline geliyor” diyor.

Company Collects 80% of City’s Recyclable Plastics and Turns It All into Lumber

PAylaş

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on skype
Share on whatsapp
Share on email