Kenya’daki güneş enerjisi santrali günde 35.000 kişiye içme suyu erişimi sağlıyor

GivePower adlı STK, Kiunga sakinlerine içme suyu getiren ilk Güneş Enerjisi Çiftliği’ni kurucusu. Ne yazık ki, dünya çapında 2.2 milyar insan hala güvenli, içilebilir suya ulaşmak için mücadele ediyor.

GivePower, Ağustos 2018’den beri Kenya’da güneş enerjisiyle çalışan tuzdan arındırma tesisi kurdu ve bu sayede tuzlu suyu içilebilir suya dönüştürüyor. Günde 35.000 kişi bu temiz ve içilebilir sudan yararlanıyor ve birçoğunun hayatını önemli ölçüde iyileştirdiği belirtiliyor.

GivePower ekibi, tesisi Hint Okyanusu kıyısındaki Kenya’nın doğu sahilinde, Kiunga’da inşa etmeye karar verdi. Bölge yıllardır aşırı kuraklık ile mücadele etmekteydi ve Kiunga köyünün 3.500 sakininin temiz içme suyuna erişimi kısıtlıydı.

GivePower, dünyanın dört bir yanındaki insanlara içme suyu sağlama misyonunu taşımaktadır. Ana sorunun, su tesisinin çalıştırılmasının yüksek maliyetli olduğu belirtiliyor. Ancak güneş panelleri bu sorunun çözülmesine yardımcı olabilir. Bu nedenle GivePower içilebilir su kaynağı sağlamanın alternatif yöntemlerini araştırması sonucu güneş panellerinin kullanılmasına kararı verilmiş.

Deniz suyunu içilebilir suya dönüştürmenin fazla enerji harcayan ve dolayısıyla pahalı bir işlem olduğu vurgulanıyor. Dolayısıyla bu süreç için güneş enerjisi kullanmak kalıcı bir çözüm olabilir.

GivePower’ın güneş enerjisiyle çalışan su arıtma tesisi, güneş panellerini kullanarak güneş enerjisini toplar. Bunlar 50 kilowatt enerji üretebilir ve günde 24 saat çalışan iki su pompasına güç verebilir. Tuzlu su, daha sonra güvenle içme suyuna dönüştürülmektedir.

Güneş çiftliği kurulmadan önce, Kiunga halkı yeterli içme suyu elde etmek için günde bir saatlik yol kat etmek zorundaydı. Her su damlası onlar için çok değerli olduğundan, köy sakinleri genellikle kıyafetlerini tuzlu suda yıkıyorlardı ve bu durum ciltleri üzerinde kötü bir etkiye yol açmıştı.

Ayrıca, birçok insan düzenli olarak mikroplu kuyulardan arıtılmamış su içmek zorunda kalıyordu.

https://interestingengineering.com/solar-powered-plant-in-kenya-gives-drinking-water-to-35000-people-a-day

PAylaş

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on skype
Share on whatsapp
Share on email