Plastik veya Kuş Tüyleri yerine, Yeni Geliştirilen Kışlık Montlar Kelebek Yaşam Alanlarında Üretilen Kır Çiçekleriyle Dolduruldu

Pangaia adlı şirketin ürettiği kış montları sadece modaya uygun değil, aynı zamanda diğer montlardan çok daha sürdürülebilir olacak şekilde tasarlanmıştır. Plastik veya hayvan kaynaklı malzemelerle doldurulmak yerine, bu “çiçek bazlı” montlar kelebek türlerini desteklemeye yardımcı restorasyon projelerinden elde edilen kır çiçekleri ile doldurulmuştur.

Pangaia kurucuları, son 10 yıllarını, kaz tüyü kullanımına karşı sürdürülebilir ve zulümsüz bir alternatif olarak patentli teknolojilerini geliştirmek için harcadıklarını belirtiyorlar.

Üretilen vegan mont, hipoalerjenik kır çiçekleri, biyopolimer ve materyalleri yalıtımlı, su geçirmez ve nefes alabilir kılan özel bir aerojelden yapılmıştır ve biyolojik olarak çözünebilen materyaller kullanılmıştır.

Tree Hugger, “kaynak olarak kullanılan kurutulmuş kır çiçekleri, bir tür yerel kelebeklerin korunmasına yardımcı olurken, habitat restorasyonuna katkıda bulunan alanlardan geliyor. Bu tür rejeneratif tarım projeleri, sera gazı üretiminin azalmasına (hektar başına 12 ton CO2) sebep oluyor” diyor.  Yöntemlerinin ayrıca sulama gerektirmediğinden yer altı suyunun korunmasına da yardımcı olduğunu belirtiyor.

Aerojellerin % 85 oranında geri dönüştürülmüş kağıttan ve diğer birçok yenilenebilir, toksik olmayan ve biyolojik olarak parçalanabilir materyallerden yapıldığı bildirilmektedir. Pangaia tasarımcıları ayrıca ürettiklerinin dünyanın ilk yeşil aerojeli olduğunu söylüyorlar.

Dış katmanı ve astarı naylon ve polyesterden yapıldığı için montun tamamen plastikten arındırılmış olmasının mümkün olmadığı, ancak tüm plastiklerinin sıfır atık üretim döngüsünü sağlayabilmek için geri dönüştürülmüş malzemelerden yapıldığı belirtilmektedir.

Montlar Pangaia web sitesinde şu anda 550 $’a satılıyor.

https://www.goodnewsnetwork.org/winter-coats-filled-with-wildflowers-to-help-butterfly-habitats/

https://thepangaia.com/collections/flwrdwn%E2%84%A2

PAylaş

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on skype
Share on whatsapp
Share on email