Son yapılan bir araştırmaya göre katılımcıların %62’si yılbaşının gezegen üzerinde kötü etkisi olduğunu düşünüyor

Katılımcıların yaklaşık %40’ı sürdürülebilirliğin bu yılın en büyük öncelikli konusu olduğunu söylüyor. 2.000 kişi üzerinde yapılan ankete göre, bu yılbaşını sürdürülebilir hale getirmeyi planlayanların oranının %45 olduğu belirlenmiştir.

Sürdürülebilir yaşam bloggerına göre, evinizi doğal bitkilerle süslemek ve ikinci el alışveriş yapmak çevre dostu bir yılbaşı için en iyi ipuçlarıdır. Diğer öneriler, süslemeleri yeniden kullanmak ve dekoratif ışıklar için bir zamanlayıcı kullanmaktır, bu şekilde sadece karanlık olduğunda açılırlar.
N4Mummy blog yazarı Karen Maurice’e göre, büyük hediyeleri sarmak için karton kutuların tekrar kullanılması ve daha sonra geri dönüştürülmesi de yılbaşını daha sürdürülebilir hale getirebilir.

“The Beyond the Box” anketine katılanların %38’i çevre dostu bir yılbaşı geçirmenin bu yılın en büyük önceliği olduğunu söyledi. Katılımcıların üçte birinden fazlası plastik ambalajlardan kaçınmayı amaçladıklarını, %30’u geri dönüştürülebilir ambalaj kağıdı kullanacaklarını ve %44’ü gıda atıklarını en aza indirmeyi planladıklarını söylüyor. Her üç kişiden biri geri dönüştürülebilir ambalajları olmayan hediyeler almamaya çalışacaklarını söyledi.
Karen Maurice, “Sadece birkaç küçük değişiklik gerçek bir fark yaratabilir” diyor. Önerileri arasında ikinci el hediye verme ve yılbaşı kartlarını etiketlere dönüştürme yer alıyor.

The Beyond the Box sözcüsü Andy Barnetson bu dönemde hane halkının geri dönüşüme, özellikle de karton kutular gibi, genellikle en az yedi kez geri dönüştürülebilen ürünlere öncelik vermesinin her zamankinden daha önemli olduğunu belirtiyor. %80’in üzerinde geri dönüşüm oranı ile kartonun, ambalaj malzemelerinin en iyi geri dönüşüm oranına sahip materyal olduğu vurgulanıyor.

Kaynak:https://www.independent.co.uk/environment/christmas-bad-planet-sustainability-karen-maurice-beyond-the-box-a9244021.html

PAylaş

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on skype
Share on whatsapp
Share on email